Κυριακή, Μαΐου 02, 2010

3-1 Ο ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ ΤΟΝ ΝΗΡΕΑ

Μεγάλη νίκη για τον Πανναξιακό (στο ουδέτερο γήπεδο του Καμαρίου) απέναντι στον Νηρέα, νίκη που τον κρατά ζωντανό στην διεκδίκηση της 1ης θέσης των play off, έστω και με τις λιγοστές ελπίδες που του έχουν απομείνει. Καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα η ομάδα της Νάξου, ήξερε τι ήθελε μέσα στο γήπεδο αλλά και το πως να το πάρει, παρα το γεγονός ότι χάθηκαν πολλές ευκαιρίες από πλευράς γηπεδούχων, οι οποίοι πάντως δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα από τους Παριανούς Ο Λυμπερτάς άνοιξε το σκορ για τον Πανναξιακό στο 8' ενώ η ισοφάριση 1-1 ήρθε από πλευράς Νηρέα με τον Ευαγγέλου στο 12' που ηταν και σκορ ημιχρόνου. Στο 2ο ημίχρονο οι τυπικά γηπεδούχοι κατάφεραν να πετύχουν δυο σχετικά γρήγορα γκολ με τον Λυμπερτά (65') και τον Σουσούνη (67') και να καθαρίσουν το ματς. Από 'κει και πέρα έλεγξαν τον ρυθμό, και δεν έδωσαν την... δυνατότητα στον Νηρέα να δημιουργήσει κινδύνους για την εστία του Βασιλάκη (αντικατέστησε τον Παλάζη που αποχώρησε τραυματίας). Σε ''καλή μέρα' οι περισσότεροι Ναξιώτες με πολλά τρεξίματα και κερδισμένες μάχες στο κέντρο με κορυφαίους τους Μπεκίν (που επανήλθε δριμύτερος μετά τον τραυματισμό), Λυμπερτά (που αγωνιζόταν τραυματίας αλλά κατάφερε να πετύχει 2 γκολ), και Γ. Κατσάνη.
Καλή η διαιτησία του Κατσουράκη (συν. Αθηνών).
Ο Πανναξιακός την επόμενη Κυριακή παει στην Ίο για να πάρει το πρώτο διπλό του στα play off, και να μείνει κοντά στην κορυφή.
Στα άλλα παιχνίδια ΑΟ Πάρου - Αστέρας Κορθίου 0-3, Ίος - Άνω Σύρος 1-4.
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ : ΑΝΩ ΣΥΡΟΣ 17, ΑΣΤΕΡΑΣ 14, ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ 13, ΝΗΡΕΑΣ 13, ΙΟΣ 3, ΑΟ ΠΑΡΟΥ 3.