Κυριακή, Απριλίου 30, 2017

Ολυμπιακός - Πανναξιακός 3-0

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-0 του Πανναξιακού στο κλειστό τουΡέντη και με 3-0 νίκες αναδείχθηκε πρωταθλητής στην Α1 Γυναικών για 5η συνεχόμενη χρονιά και δεύτερη σερί χρονιά με σκούπα. Αυτό μάλιστα είναι και το 5ο συνεχόμενο νταμπλ για τις Πειραιώτισσες, που πήραν άνετα το πρώτο και το δεύτερο σετ και δυσκολεύτηκαν μόνο στο τρίτο, όλμως η δυσκολία ήταν γλυκιά, καθώς ήρθε η νίκη και ο τίτλος.
Οι «ερυθρόλευκες» έδειξαν ότι βρίσκονται πολλά βήματα μπροστά από τις....
υπόλοιπες ομάδες στην Ελλάδα, με 30 νίκες φέτος σε πρωτάθλημα και Κύπελλο, με μόλις μία ήττα και αυτή την πρώτη αγωνιστική.
Ο Πανναξιακός πάλεψε το παιχνίδι, ειδικά το τρίτο σετ που έχασε τρεις ευκαιρίες να μειώσει σε 2-1 σετ και να δώσει νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Η χρονιά για τις Ναξιώτισσες ολοκληρώθηκε με το ασημένιο μετάλλιο και την δεύτερη θέση στο πρωτάθλημα, ενώ ήταν και φιναλίστ του Κυπέλλου.
Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο πρώτο σετ του τρίτου τελικού, πίεσε τον Πανναξιακό και τον ανάγκασε σε λάθη με αποτέλεσμα στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ οι «ερυθρόλευκες» να έχουν μια διαφορά +4 (8-4) την οποία και αύξησαν στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ 16-8 (άουτ επίθεση Πότοκαρ). Το 1-0 στα σετ (25-14) γράφτηκε με άουτ επίθεση πρώτου χρονου της Οικονομίδου.
Στο δεύτερο σετ, οι «ερυθρόλευκες» μπήκαν εξίσου συγκεντρωμένα και έφτασαν με τη Μαλασάι στο +5 (8-3) για το α΄τεχνικό τάιμ άουτ. Ο Πανναξιακός λειτούργησε στο μπλοκ και κατάφερε να ροκανίσει τη διαφορά (15-13) ενώ οι γηπεδούχες έφτασαν στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με 16-13. Έχοντας τον έλεγχο οι «ερυθρόλευκες» έφτασαν στο 2-0 σετ με άσο της Εμμανουηλίδου (25-19).
Ο Πανναξιακός μπήκε καλύτερα στο τρίτο σετ και κατάφερε να πάρει προβάδισμα με +5 (12-17), το οποίο όπως δεν κατάφερε να διατηρήσει αφού με αντίπίθεση διαρκείας ο Ολυμπιακός ισοφάρισε και πέρασε και μπροστά 18-17. Οι δυο ομάδες πήγαν χέρι χέρι μέχρι το φινάλε με τον ΠΑΟΝ να έχει το +2 (20-22) και τις γηπεδούχες να ισοφαρίζουν με επίθεση Λαμπρούση και ένα λάθος της Φρέσκο (22-22). Η νησιωτική ομάδα έφτασε πρώτη σε ματς μπολ αλλά Χριστοδούλου και Μαλασάι έφεραν τον Ολυμπιακό στο 24-24.
Η Γιώτα έκανε το 26-25 και η Ζακχαίου ισοφάρισε 26-26 ενώ και πάλι σε άψογο πρώτο χρόνο η Γιώτα έκανε το 27-26 αλλά η Χριστοδούλου χρεώθηκε με διπλή μπαλιά για το 27-27. Η Χίπε κάρφωσε άουτ για το 27-28 δίνοντας ευκαιρία στον Πανναξιακό να μειώσει αλλά η Λαζάρεβιτς είπε «όχι» για το 28-28. Η Φρέσκο κάρφωσε άουτ για το 29-28 αλλά η Οικονομίδου κράτησε ζωντανό τον ΠΑΟΝ για το 29-29. Σειρά πήρε η Λαζάρεβιτς για το 30-29 για να τελειώσει το ματς και τη σειρά η Χίπε με άσο 31-29.
Τα σετ: 25-14, 25-19, 31-29
Διαιτητές: Ονόπας-Φραγκάκης
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κοβάτσεβιτς): Λαζάρεβιτς 15 (11/35 επ., 4 άσοι, 60% υπ. - 20% άριστες), Μαλασάι 11 (10/23 επ., 1 άσο, 48%υπ.- 38% άριστες), Λαμπρούση 6 (3/10 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Χριστοδούλου 6 (2/5 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Χίπε 10 (9/32 επ., 1 άσο), Εμμανουηλίδου 4 (2/7 επ., 2 άσοι), Κοκκινάκη –λ (58% υπ. – 42% άριστες) / Γιώτα 3 (2/3 επ., 1 άσο).
ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ (Ρούσης): Φρέσκο 10 (8/28 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Πότοκαρ 10 (8/35 επ., 2 μπλοκ, 33% υπ. - 19% άριστες), Δρακουλίδου, Οικονομίδου 7 (3/9 επ., 4 μπλοκ, Τοτσίδου 5 (4/24 επ., 1 μπλοκ, 39% υπ.- 30% άριστες), Ζακχαίου 9 (7/12 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Κακουράτου –λ (35%υπ. - 25% άριστες) / Κατερίνη, Ξαγοραράκη, Σεφεριάδου.