Κυριακή, Ιανουαρίου 13, 2013

Γύρισε από την κόλαση ο Πανναξιακός

Ο Πανναξιακός  έκανε ότι μπορούσε για να "αυτοκτονήσει" σήμερα το απόγευμα απέναντι στην ψυχωμένη  ομάδα της Ένωση Βύρωνα αλλά  στο τέλος, ευτυχώς,  δεν..... τα κατάφερε.   Βρέθηκε ουκ ολίγες φορές στο καναβάτσο  πήγε στην κόλαση αλλά επέστρεψε.  Από την διακύμανση στα σετ 0-1, 1-1,1-2, 2-2, 3-2 μπορεί να καταλάβει κανεις την ένταση που ένιωσαν  οι πρωταγωνιστές και  όσοι παρακολούθησαν  από κοντά τον αγώνα.
Ο προπονητής  Γ. Δερμάτης προσπάθησε αρκετές φορές  ανακατεύοντας την τράπουλα να.....
 βελτιώσει την απόδοση της, να βρει ρυθμό και  κατάλληλο  σχήμα κάνοντας  συχνές  αλλαγές κυρίως στις δυο πάσες Γκολφινοπούλου και Μουτζουρίδου.   Δοκίμασε  τα πάντα για να αποτρέψει την οδυνηρή ήττα αλλά τίποτα δεν του έβγαινε, η θεά τύχη του είχε γυρίσει την πλάτη και  όλα έδειχναν ότι το μοιραίο δεν θα αργούσε να έρθει.
Στα τελευταία λεπτά   ο Πανναξιακός είδε στην κυριολεξία τον χάρο με τα μάτια του όταν  στο ται μπρέικ  το σκορ ήταν 11-14 υπέρ των φιλοξενουμένων και το φάσμα της ήττας άρχισε να τον απειλεί άμεσα.
  Τότε ήρθε η ώρα της εξέδρας. Ο υπέροχος αυτός κόσμος, που πραγματικά ανταποκρίθηκε στο κάλεσμα της διοίκησης και γέμισε το γήπεδο, έλυσε τα μάγια με τα οποία ήταν δεμένες μέχρι εκείνη την στιγμή οι παίκτριες της Νάξου και έδωσε το σύνθημα της αντεπίθεσης. Η ομάδα ξύπνησε από τον λήθαργο,  βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και με ένα απίστευτο σερί    5-0  πήρε την πιο  σημαντική  αλλά και πιο  μεγάλη φετινή της νίκη 3-2  διατηρώντας   το αήττητο  σε πρωτάθλημα και κύπελλο.

Τα σετ 28-30, 25-12, 19-25, 25-19, 16-14

Πανναξιακός (Τουρσούγκας-Δερμάτης):Μουτζουρίδου, Καρπουζά, Εμμανουηλίδου, Σιώρη, Λαγουδάκη, Χατζηνικολάου, Κακουράτου (λ), Γκολφινοπούλου, Φάρκωνα, Σέργη, Σκούνα, Λαΐου.

Ένωση Βύρωνα (Σωτηρόπουλος): Αναγνώστου, Κούζα, Μπανίκα Λ., Μπανίκα Σ., Γενιτσαρίδη, Πατεράκη, Πλατανιώτου (λ), Πάσσα