Κυριακή, Μαρτίου 24, 2013

«Αγκαλιά» με τον τίτλο ο Πανναξιακός!!!

Η  γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Πανναξιακου επικράτησε, χθες το απόγευμα στην Αθήνα, με 3-0 σετ  επί της Ένωσης Βύρωνα,   και χρειάζεται πλέον μια  νίκη στα εναπομείναντα 2 παιχνίδια,  με Ηλιούπολη εκτός και με Λαμία εντός, για να εξασφαλίσει και μαθηματικά  την πρώτη θέση στο 1ο όμιλο της Α2 και να σφραγίσει το εισιτήριο που οδηγεί στα μεγάλα σαλόνια της Α1!!!!
Τα κορίτσια του Σούλη Τουρσούγκα  ξεκίνησαν  δυνατά από την αρχή το.........
παιχνίδι προσπαθώντας να το καθαρίσουν όσο πιο γρήγορα και ανώδυνα γίνεται   έχοντας πάντα στο μυαλό τους νωπή τη μνήμη από το παρολίγον κάζο του πρώτου αγώνα.
Οι  γηπεδούχοι απείλησαν ουσιαστικά μόνο στο 2ο σετ στο οποίο βρέθηκαν αρκετές φορές μπροστά στο σκορ  φτάνοντας μάλιστα πολύ κοντά  στην κατάκτησή του .  Δεν υπολόγισαν όμως το πείσμα και τον εγωισμό των φιλοξενουμένων  που τους άρπαξαν   την μπουκιά μέσα απ το στόμα μετατρέποντάς  το   24-21 σε 25-27!!!   Σ΄αυτο το σημείο  οι παίκτριες του Βύρωνα έζησαν το Ντεζαβού  της ανατροπής στον αγώνα  του πρώτου γύρου όταν   στο ται μπρέικ ο Πανναξιακος κατόρθωσε να ανατρέψει το εις βάρος του 11-14 σε 16-14 και να τους κλέψει τη νίκη.
Κορυφαία από τις νικήτριες για μια ακόμη φορά ήταν Μαρία Χατζηνικολάου με άξιες συμπαραστάτριες τις Σιώρη, Λαγουδάκη και Εμμανουηλίδου.  Η αρχηγός   εκτός από την πολύ καλή αγωνιστική απόδοση που είχε στο παιχνίδι έπαιξε και τον ρόλο του εμψυχωτή αφυπνίζονταν τις συμπαίκτριες της,  κυρίως στο 2ο και 3ο σετ όταν ο αντίπαλος ήταν κοντά στο σκορ και το παιχνίδι βρισκόταν στην κόψη του ξυραφιού.

Πανναξιακός: (Τουρσούγκας-Δερμάτης):Μουτζουρίδου, Καρπουζά, Εμμανουηλίδου, Σιώρη, Λαγουδάκη, Χατζηνικολάου, Κακουράτου (λ), Γκολφινοπούλου, Φάρκωνα,Λαΐου
Ένωση Βύρωνα: (Σωτηρόπουλος): Αναγνώστου, Κούζα, Μπανίκα Λ., Μπανίκα Σ., Γενιτσαρίδη, Πατεράκη, Πλατανιώτου (λ), Πάσσα
Τα σετ: 12-25, 25-27, 24-26