Πέμπτη, Απριλίου 21, 2016

Ο Παναθηναϊκός κατέλαβε την τρίτη θέση, τέταρτος ο Πανναξιακός

Με τον Παναθηναϊκό να καταλαμβάνει την 3η θέση στο πρωτάθλημα της Α1 γυναικών, ολοκληρώθηκαν οι αγώνες κατάταξης 3-4. Οι «πράσινες» επικράτησαν εκτός έδρας με 3-2 του μαχητικού Πανναξιακού και με 2-0 νίκες κατετάγησαν στην 3η θέση με την ομάδα της Νάξου να μένει στην 4η θέση.
Από τον Πανναξιακό δεν αγωνίστηκε η Μιλοβάνοβιτς ενώ ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με Γκούζου διαγώνια, πάσα την.....
Παπαδοπούλου και τις Νομικού-Μερτέκη στα άκρα. Ο ΠΑΟ αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο α’ σετ (16-13), πέρασε πρώτη φορά μπροστά στο 17-18 και έκανε το 0-1 σετ με 21-25.

Ο Πανναξιακός «απάντησε» διατηρώντας μικρό αλλά σταθερό προβάδισμα (15-11, 22-19) για την ισοφάριση σε 1-1 με 25-22. Η ομάδα της Νάξου κατέκτησε και το τρίτο σετ, παρότι οι «πράσινες» με την Κουτουξίδου να έχει περάσει από το δεύτερο σετ, ξεκίνησαν καλύτερα (7-9). Η Τοτσίδου έκανε 4-0 από το σερβίς και ο ΠΑΟΝ πέρασε μπροστά 12-11 παίρνοντας ψυχολογία για το 2-1 σετ με 25-21.

Το τέταρτο σετ πήγε πόντο-πόντο μέχρι το 22-22 με τον Παναθηναϊκό πιο συγκεντρωμένο στις λεποτμέρειες να ισοφαρίζει σε 2-2 με 22-25.

Ίδια εικόνα και στο τάι μπρέικ έως το 5-5 για τις δυο ομάδες με την ομάδα του Δημήτρη Καζάζη να έχει περισσότερες λύσεις και να παίρνει διαφορά (6-10) και το σετ να ολοκληρώνεται υπέρ των φιλοξενουμένων με 10-15.

Ο προπονητής του ΠΑΟΝ, Ζόραν Κόβαζιτς ανέφερε: «Παλέψαμε μέχρι τέλους και είμαι ευχαριστημένο για την πρόοδο των αθλητριών μου αλλά και περήφανος που σταθήκαμε ανταγωνιστηκά απέναντι σε όλους τους αντιπάλους».

Ο τεχνικός του Παναθηναϊκού, Δημήτρης Καζάζης ανέφερε: «Σίγουρα δεν είμαστε ευχαριστημένοι αφού θέλαμε να φτάσουμε στον τελικό και να διεκδικήσουμε το πρωτάθλημα. Από εκεί και πέρα, τα παιχνίδια αυτά είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα και ήμασταν υποχρεωμένοι να κάνουμε το καλύτερο δυνατό. Η τρίτη θεση είναι μικρή παρηγοριά, αν και όπως είπα δεν είμαστε ικανοποιημένοι».

Τα σετ: 21-25, 25-22, 25-21, 22-25, 10-15

Πανναξιακός (Κόβαζιτς) Δρακουλίδου, Καρπουζά, Τοτσίδου, Διώτη, Μεταξά, Περίν, Κελεσίδου-λ / Γκιαούρη-λ, Νούσια, Φάρκωνα, Αποστολίδου.
Παναθηναϊκός (Καζάζης): Παπαδοπούλου, Νομικού, Μερτέκη, Κωνσταντινίδου, Καββαδία, Γκούζου, Ρόγκα-λ / Κουτουξίδου, Αγγελοπούλου