Κυριακή, Οκτωβρίου 11, 2015

Ολυμπιακός- Άρης 3-0 / Πανναξιακός -Μάριτσα 3-1

Ολυμπιακός ΣΦΠ – ΑΣ ΑΡΗΣ
Ο προπονητής των ερυθρόλευκων έδωσε χρόνο συμμετοχής στις αθλήτριες που δεν έπαιξαν στον αγώνα με την Μάριτσα και έτσι μπορεί να έχει μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα σχετικά με τον βαθμό ετοιμότητας των.....
παικτριών του.
Η Μανωλίνα Κωνσταντίνου έπαιξε αντί της Λαζάρεβιτς και έδειξε σε αρκετά καλή κατάσταση τόσο στην επίθεση όσο και στην υποδοχή, δείχνοντας να έχει απαλλαγεί οριστικά από τα προβλήματα που την ταλαιπωρούσαν και έτοιμη να βοηθήσει την ομάδα όταν της ζητηθεί. Στην θέση του λίμπερο αυτή τη φορά αγωνίστηκε η Αρέτα Κονόμι και η Ειρήνη Κοκκινάκη ήταν στον πάγκο κάτι που έγινε και με την Κατερίνα Γιώτα, την θέση στην εξάδα της οποίας, πήρε η Μελίνα Εμμανουηλίδου. Στην θέση της πασαδόρου η αρχηγός Στέλλα Χριστοδούλου αγωνίστηκε σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού, όπως και χθες με την Μάριτσα ενώ σε όλο τον αγώνα έπαιξε και η Μαλασάι η οποία σε καμία περίπτωση δεν θυμίζει αθλήτρια η οποία ενσωματώθηκε στην ομάδα μόλις πριν μερικές ημέρες. Για ακόμα ένα παιχνίδι έδειξε πολύ ποιότητα στο παιχνίδι της και σίγουρα θα έχει πρωταγωνιστικό ρόλο στον φετινό Ολυμπιακό. Η Τζίνα Λαμπρούση είχε ακόμα μια εξαιρετική εμφάνιση. Χρόνο συμμετοχής πήρε και η νεαρή Ζαμπάτη.
Ο Ολυμπιακός ολοκληρώνει τις υποχρεώσεις του στο “1ο διεθνές τουρνουά βόλεϊ Μαρία Μπεμπέτσου-Τζαννίνη” την Κυριακή στις 14:30 που αντιμετωπίζει τον οικοδεσπότη Πανναξιακό.
Διακύμανση
1ο Σετ: 8-6, 16-13, 21-16, 25-19
2ο Σετ: 8-7, 16-11, 21-18, 25-21
3ο Σετ: 8-5, 16-5, 21-11, 25-14
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κοβάτσεβιτς) : Μαλασάι 14 (2 άσσους, 54% υπ. με 38% άριστες, 11/24 επ., 1 μπλοκ), Τσβετάνοβα 13 (2 άσσους, 11/25 επ.), Κωνσταντίνου 10 (2 άσσους, 63% υπ. με 53% άριστες, 8/16 επ.), Λαμπρούση 7 (5/8 επ., 2 μπλοκ), Χριστοδούλου 4 (1 άσσος, 2/3 επ., 1 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 2 (2/10 επ.), Ζαμπάτη 1 (1/1 επ.), Κονόμι (λ) (53% υπ. με 47% άριστες), Τέζα, Κοκκινάκη, Λαζάρεβιτς, Γιώτα.
ΑΡΗΣ (Σολκίδης) : Γκαετάνο 12 (1 άσσος, 45% υπ. με 32% άριστες, 10/24 επ., 1 μπλοκ), Γκάνο 8 (6/19 επ., 2 μπλοκ), Τσομπανίδου 5 (5/9 επ.), Καλανταρίδου 4 (43%υπ. με 24% άριστες, 3/20 επ., 1 μπλοκ), Τιφλιώρη 4 (4/9 επ.), Γουγούση 4 (2 άσσους, 2/3 επ.), Κοσμά 1 (1/1 επ.), Πεσόα 1 (1/1 επ.), Ιακωβίδου (λ) (45% υπ. με 27% αριστες), Κούσση, Κατσαμπέλη, Σταματίου, Πλούμη.
Πανναξιακός ΑΟΝ – Μαρίτζα Πλοβντίβ
Νικητής από τον δεύτερο αγώνα της ημέρα στο τουρνουά ο Πανναξιακός κάνοντας τα εύκολα δύσκολα. Στα τρία πρώτα σετ βρέθηκε πίσω στο σκορ μέχρι το πρώτο τεχνικό time-out με 4-8, 4-8 και 5-8 αντίστοιχα.
Στο πρώτο σετ η πρωταθλήτρια Βουλγαρίας μπήκε δυναμικά και ξέφυγε στο σκορ με 6-1, στη συνέχεια ο Πανναξιακός ανέβασε στροφές και πήγε πρώτος στο δεύτερο τεχνικό time-out (16-15)και με τις  Αλίσια Περίν, Σία Τοτσίδου και Άννα Καρπουζά «καθάρισε το σετ με 25-21.
Στο δεύτερο σετ πάλι ο Πανναξιακός βρέθηκε πίσω στο σκορ με 4-8, 11-16 με τις Βουλγάρες να δείχνουν ότι θέλουν το σετ περισσότερο από τις Ναξιώτισες. Με ένα σερί 5-0 η ομάδα της Νάξου πλησίασε στο 16-17 και στο 24-24. Νικήτρια του δεύτερου σετ η Μαρίτζα Πλοβντίβ με 26-28.
Τρίτο σετ και πάλι στο ίδιο έργο θεατές, με δυναμικό ξεκίνημα για ακόμα μία φορά από τις Βουλγάρες που ξέφυγαν με 1-5 και 5-8. Με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο – πόντο στο δεύτερο τεχνικό time-out συνεχίστηκε το σετ (16-15). Ο Πανναξιακός με σταθερό προβάδισμα 2-3 πόντων στη συνέχεια δεν δυσκολεύτηκε να κατακτήσει το σετ με 25-20.
Πλέον η αθλήτριες του Κόβασιτς είχαν πάρει φόρα, και με ζεστές τις μηχανές μπήκαν σαρωτικές στο τέταρτο σετ παίρνοντας διαφορά από την αρχή (9-0). Σε ένα σετ μονόλογο για έναν ο Πανναξιακός έφτασε εύκολα στο δεύτερο τεχνικό time-out (16-8) και τελείωσε σετ και αγώνα με 25-15. Ανησυχία στην εξέδρα του ΔΑΚ Νάξου προκάλεσε ο τραυματισμός της Ναταλίας Μεταξά κατά την διάρκεια του τελευταίου σετ αλλά σύμφωνα με τις πρώτες εκτιμήσεις δεν είναι κάτι σοβαρό.
Ο Ζόραν Κόβασιτς έδωσε για ακόμα μία φορά χρόνο συμμετοχής σε όλες του τις αθλήτριες πλην των Δρακουλίδου – Αξαοπούλου. «Αποκάλυψη» του σημερινού αγώνα ήταν η Άννα Καρπουζά που σημείωσε 25 πόντους και ήταν η πρώτη σκόρερ του αγώνα ενώ στην χτεσινή αναμέτρηση με τον Άρη ήταν δεύτερη σκόρερ. Στις διακριθείσες του αγώνα ακόμα μία φορά ήταν η αρχηγός Σία Τοτσίδου που σημείωσε 13 πόντους και η Αλίσια Περίν με 10 πόντους.
Με την δεύτερη αυτή νίκη σε ισάριθμους αγώνες ο Πανναξιακός συγκατοικεί στην πρώτη θέση της ειδικής βαθμολογίας του τουρνουά με τον Ολυμπιακό και αμφότεροι έχουν από 6 βαθμούς. Με αυτά τα δεδομένα η μεταξύ τους αναμέτρηση το μεσημέρι της Κυριακής θα μπορούσε να χαρακτηριστεί και σαν τελικός του τουρνουά αφού ο νικητής του αγώνα θα είναι και ο νικητής του τουρνουά.
Σας καλούμε να τιμήσετε με την παρουσία σας τους αγώνες και την τελετή βράβευσης των συμμετεχόντων ομάδων στη διοργάνωση τιμώντας την Μαρία Μπεμπέτσου-Τζαννίνη και την ομάδα πετοσφαίρισης του Πανναξιακού Α.Ο.Ν. η οποία με τις σημαντικές επιδόσεις της σε Ελλάδα και Ευρώπη, έχει αναγνωριστεί ως μια από της σημαντικότερες δυνάμεις του αθλήματος, γεγονός που συμβάλει στη μεγάλη προβολή της Νάξου αλλά και στην ανάπτυξη του αθλητικού ιδεώδους του τόπου μας.

Υπενθυμίζουμε πως η είσοδος στο ΔΑΚ Νάξου για όλους τους αγώνες του τουρνουά είναι ΔΩΡΕΑΝ!