Κυριακή, Απριλίου 10, 2016

Έπεσε με ψηλά το κεφάλι ο Πανναξιακός

O Πανναξιακός διεκδίκησε την νίκη και στα 3 σετ και παρά την απουσία των Μιλοβάνοβιτς – Νούσια, έχασε τον αγώνα στις «λεπτομέρειες».
Μαχητικός από την αρχή ως το τέλος, με σχήμα διαφορετικό από τα συνηθισμένα (είδαμε την Καρπουζά σαν Κεντρική, τεσσάρι την Αποστολίδου και Διαγώνια την Διώτη) η ομάδα της Νάξου κυνήγησε το θαύμα κόντρα στον Ολυμπιακό που αγωνίστηκε χωρίς ελλείψεις.

Στο πρώτο σετ, ο Πανναξιακός ξεκίνησε εντυπωσιακά (5-0, 8-4) με τον Ολυμπιακό να προσπερνά για πρώτη φορά με 11-12 και να....
πηγαίνει με +3 (13-16) στο β’ τεχνικό τάιμ άουτ. Οι φιλοξενούμενες διατήρησαν το μικρό προβάδισμα μέχρι το 20-21 και κάπου εκεί πάτησαν γκάζι για το 0-1 στα σετ με 21-25.

Ισορροπημένο ήταν και το δεύτερο σετ αφού καμία από τις δυο ομάδες δεν μπορούσε να πάρει προβάδισμα. Οι «ερυθρόλευκες» ήταν μπροστά στο α΄τεχνικό ταιμ άουτ με τον Πανναξιακό να αντιδρά και να προηγείται με 16-15 στο β’ τεχνικό τεχνικό τάιμ άουτ. Οι ομάδες πήγαν χέρι χέρι μέχρι την …παράταση όταν πήγε στο 24-24 εκεί όπου στις πάλι στις λεπτομέρειες με δύο λάθη έδωσαν το σετ στον Ολυμπιακό οπου  έκανε το 0-2 σετ με 24-26.

Ίδια εικόνα ανταγωνιστική και στο τρίτο σετ με τις δυο ομάδες κοντά στο σκορ (7-8, 11-10, 13-13) και τον Πανναξιακό να έχει προβάδισμα εύθραστο μέχρι το 16-15 (β΄τεχνικό τάιμ άουτ). Κάπου εκεί ο Ολυμπιακός πάτησε γκάζι… για τα τελικά του πρωταθλήματος με το τελικό 18-25 (0-3 σετ).

Αξίζει να σημειωθεί πως στο τέλος του τρίτου σετ στους πέντε τελευταίους πόντους ο Ζόραν Κόβαζιτς, ο τεχνικός του Πανναξιακού έριξε στο παρκέ και τις τέσσερις μικρές κατά σειρά, την Βίλμα Αναγνώστου, την Κάλλια Κατερίνη (την ρέκοργούμαν του Πανναξιακού σε επίπεδο Α1 κατηγορίας), την Αναστασία Φρατζέσκου και την Κυριακή Κατσάνη όπου αμφότερες γνώρισαν την αποθέωση από τους φιλάθλους κατά την είσοδο τους  στο κλειστό της Νάξου. Μάλιστα, οι δύο τελευταίες δεν είχαν παρουσία σε αγώνες της κανονικής περιόδου, η Φρατζέσκου ως πασαδόρος είχε αγωνιστεί και στον πρώτο αγώνα με τον Ολυμπιακό και η Κατσάνη πήρε σήμερα το «βάπτισμα του πυρός».

Ζόραν Κόβαζιτς: «Έγινε δυνατό παιχνίδι, τα κορίτσια έδωσαν τον καλύτερο εαυτό τους και παρά τις απουσίες έπαιξαν πολύ καλά. Καλή επίθεση και καλό σερβίς, είχαμε την ευκαιρία να κατακτήσουμε το δεύτερο σετ αλλά δεν τα καταφέραμε. Ο Ολυμπιακός πλήρης είναι σε πολύ καλή κατάσταση και στην τελική φάση θα γίνουν ωραία παιχνίδια θεωρώ».

Μπράνκο Κοβάτσεβιτς: «Ήταν σαν το πρώτο παιχνίδι το σημερινό. Το σημαντικό είναι ότι τελειώσαμε την σειρά των ημιτελικών σε δυο παιχνίδια. Μπορεί να μην παίξαμε πάρα πολύ καλά σε όλη τη διάρκεια του αγώνα αλλά μετά από καιρό αγωνιστήκαμε στο επίπεδο που θέλουμε ανά διαστήματα. Τώρα θα έχουμε λίγο περισσότερο χρόνο για να προετοιμαστούμε για τους τελικούς. Περιμένουμε να μάθουμε τον αντίπαλό μας αλλά όποιος και να είναι ο στόχος μας είναι η κατάκτηση του πρωταθλήματος».

Τα σετ: 21-25, 24-26, 18-25

Πανναξιακός (Κόβαζιτς) Δρακουλίδου, Διώτη 15 (11/32 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Καρπουζά 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Τοτσίδου 9 (7/32 επ., 2 άσοι, 40% υπ. – 30% άριστες), Αποστολίδου 5 (4/10 επ., 1 μπλοκ, 24% υπ. – 24% άριστες), Περίν 6 (3/9 επ., 3 μπλοκ), Κελεσίδου -λ (30% υπ. – 15% άριστες) / Φάρκωνα, Αναγνώστου, Φρατζέσκου, Κατσάνη, Κατερίνη, Μεταξά.

Ολυμπιακός (Κοβάτσεβιτς) Γιώτα 6 (4/7 επ., 2 μπλοκ), Λαζάρεβιτς 7 (6/24 επ., 1 άσο, 36% υπ. – 27% άριστες), Μαλασάι 11 (10/26 επ., 1 μπλοκ, 38% υπ. – 06% άριστες), Λαμπρούση 8 (8/13 επ.), Χριστοδούλου 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ), Τσβετάνοβα 17 (15/33 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Κονόμι -λ (58% υπ. – 50% άριστες / Κοκκινάκη -λ (25% υπ. – 25% άριστες), Κωνσταντίνου, Εμμανουηλίδου.