Σάββατο, Μαρτίου 12, 2016

Έσπασε το αήττητο του Ολυμπιακού ο Πανναξιακός

Ο Κυπελλούχος Ολυμπιακός ταξίδεψε με προβλήματα στη Νάξο με τον Κοβάτσεβιτς να μην έχει στη διάθεσή του τις Χριστοδούλου-Λαζάρεβιτς-Μαλασάι (σ.σ αντιμετωπίζουν προβλήματα τραυματισμών) ενώ στο βασικό του σχήμα να χρησιμοποιεί την Κατερίνα Γιώτα ως ακραία -η οποία επιθετικά ήταν η πρώτη σκόρερ- για να καλύψει το κενό αλλά και την Μανωλίνα Κωνσταντίνου. Στο κέντρο έπαιξαν οι Λαμπρούση-Εμμανουηλίδου με πάσα την Τέζα. Από την άλλη, στο στρατόπεδο του Πανναξιακού, ο Ζόραν Κόβαζιτς είχε τις.....
δικές του «εναλλακτικές» επιλογές αφού ξεκίνησε με την Άννα Καρπουζά στο κέντρο μαζί με τη Μεταξά (έγινε αλλαγή στα μέσα του 2ου σετ με την Περίν) έχοντας διαγώνια τη Διώτη και στα άκρα βασικές τις Τοτσίδου-Νούσια.
Στο πρώτο σετ, ο Πανναξιακός αιφνιδίασε τον Ολυμπιακό και εκμεταλλεύτηκε λάθη των φιλοξενούμενων αλλά και τα χαμηλά ποσοστά του στην επίθεση. Στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ οι γηπεδούχες ήταν μπροστά με 8-4 και στο δεύτερο τεχνικό τάιμ 16-11 με το σετ να ολοκληρώνεται 25-18 μέσα σε χειροκροτήματα από το ενθουσιώδες φίλαθλο κοινό της Νάξου.
Ο Ολυμπιακός συνήλθε μετά την απώλεια του πρώτου σετ, βελτιώθηκε στην επίθεση (5-8, 13-16) και παρόλο που ο ΠΑΟΝ ακολουθούσε κατά πόδας (17-19) δεν μπόρεσε να ανατρέψει το σκορ, με αποτέλεσμα την ισοφάριση για την ομάδα του Κοβάτσεβιτς με 20-25 (1-1).
Στο τρίτο σετ έγινε «μάχη» με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο (8-7, 13-14, 20-20). Ο Πανναξιακός είχε το προβάδισμα με 23-21 αλλά ο Ολυμπιακός προσπάθησε να ανατρέψει αλλά στις λεπτομέρειες οι Ναξιώτισσες έκαναν το 25-24 και το 2-1 σετ (26-24).
Έχοντας το προβάδισμα και την ψυχολογία, οι παίκτριες του Κόβαζιτς με καθαρό μυαλό πήραν ένα εύθραστο προβάδισμα (15-12), το οποίο κατάφεραν να διατηρήσουν 20-17 πιέζοντας από το σερβίς απέναντι στις «ερυθρόλευκες» που δεν είχαν φρεσκάδα παρόλο που κατάφεραν από 24-21 να μειώσουν σε 23-21. Το τελικό 25-23 βρήκε την ομάδα του ΠΑΟΝ ένα κουβάρι μέσα στο γήπεδο στη μεγαλύτερη φετινή τους νίκη απέναντι στον αήττητο μέχρι σήμερα και πρωτοπόρο Ολυμπιακό.
Τα σετ: 25-18, 20-25, 26-24, 25-23
Πανναξιακός (Κόβαζιτς) Μιλοβάνοβιτς 7 (2/3 επ., 4 άσοι,. 1 μπλοκ), Διώτη 19 (15/40 επ., 3 άσοι,1 μπλοκ),  Καρπουζά 5 (5/8 επ.), Τοτσίδου 17 (14/41 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 40% υπ. - 30% άριστες), Μεταξά 5 (3/7 επ., 2 μπλοκ), Νούσια 5 (5/23 επ., 39% υπ. - 21% άριστες), Κελεσίδου -λ (47% υπ. - 40% άριστες) / Αποστολίδου, Δρακουλίδου, Περίν 11 (7/16 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ)
Ολυμπιακός (Κοβάτσεβιτς) Γιώτα 21 (19/46 επ., 2 μπλοκ, 19% υπ. - 19% άριστες), Κωνσταντίνου 5 (4/12 επ., 1 μπλοκ, 41% υπ. - 29% άριστες), Εμμανουηλίδου 9 (4/10 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Λαμπρούση 10 (5/14 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Τέζα 2 (1 άσο, 1 μπλοκ), Τσβετάνοβα 17 (13/49 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Κονόμη -λ (70% υπ. - 65% άριστες / Κοκκινάκη 1 (1/5 επ.), Ζαμπάτη