Κυριακή, Μαρτίου 20, 2016

Α.Ο Θήρας - Πανναξιακός 3-1

Ο Α.Ο Θήρας επικράτησε με 3-1 του Πανναξιακού στο Κυκλαδίτικο ντέρμπι στο κατάμεστο κλειστό γυμναστήριο ΔΑΠΠΟΣ και με τους τρεις βαθμούς «κλείδωσε» την παρουσία του στην τετράδα του πρωταθλήματος για πρώτη φορά στην ιστορία του.
Ο Πανναξιακός μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση (7-8, 16-20) , εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των γηπεδούχων ενώ πίεσε στο σερβίς με την Τοτσίδου και τη Διώτη και κατάφερε να φτάσει πρώτος στο 0-1 σετ με 23-25.

Ο Α.Ο Θήρας αντέδρασε και......
απάντησε εμφατικά 8-3 (α’ τεχνικό τάιμ άουτ) και 16-7 (β’ τεχνικό τάιμ άουτ) κατακτώντας εύκολα το δεύτερο σετ, έχοντας ανεβάσει κατακόρυφα το ρυθμό στην επίθεση και δουλεύοντας καλά στο μπλοκ έφτασε στην ισοφάριση με 25-15.

Με ψυχολογία μετά το 1-1, η ομάδα της Σαντορίνης με εντυπωσιακές άμυνες από την Αρτακιανού, την Μπρίνκμαν αιχμή του δόρατος και τον κόσμο να δίνει ώθηση στις προσπάθειες των γηπεδούχων κατάφερε να χτίσει εκ νέου διαφορές (16-7, 16-10, 23-16) για το 2-0 σετ με 25-20.

Στο τέταρτο σετ, ο Πανναξιακός δεν άφηνε τον ΑΟΘ να ξεφύγει και παρότι οι γηπεδούχες βρέθηκαν να προηγούνται με 22-19 η πίεση από τα σερβίς της Τοτσίδου έφεραν την ισοφάριση 23-23. Το 24-23 έγραψε η Μπρίνκμαν με τη Βίντοβιτς να τελειώνει το ματς και το σετ (25-23) και την ομάδα το ΑΟΘ να γίνεται ένα κουβάρι και να πανηγυρίζει την ιστορική της επιτυχία.

Τα σετ: 23-25, 25-15, 25-20, 25-23

ΑΟ Θήρας (Οικονόμου) Γεωργιάδου 10 (4/9 επ., 3 άσοι, 3 μπλοκ), Μπρίνκμαν 26 (15/30 επ., 9 άσοι, 2 μπλοκ, 55% υπ. - 32% άριστες), Οικονομίδου 10 (9/17 επ., 1 μπλοκ), Κιγιάκοβα 3 (3/11 επ., 53% υπ. – 44% άριστες), Βεργίδου 6 (3/5 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Βίντοβιτς 16 (15/42 επ., 1 άσο), Αρτακιανού -λ (57% υπ. – 43% άριστες) / Καραφουλλίδου, Μουντάκη.

Πανναξιακός (Κόβαζιτς) Μιλοβάνοβιτς 3 (3/3 επ.), Διώτη 12 (10/33 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 39% υπ. - 22% άριστες), Καρπουζά 1 (1/8 επ.), Τοτσίδου 14 (11/32 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 38% υπ. - 24% άριστες), Μεταξά 4 (3/8 επ., 1 μπλοκ), Περίν 16 (12/19 επ., 4 μπλοκ), Κελεσίδου -λ (53% υπ. - 37% άριστες) / Γκιαούρη-λ, Νούσια 4 (3/6 επ., 1 άσο, 46% υπ. - 31% άριστες), Αποστολίδου, Δρακουλίδου 4 (3/4 επ., 1 άσο), Κατερίνη.

«Γράψαμε ιστορία»

Απόστολος Οικονόμου: «Το πρώτο και το τέταρτο σετ ήταν ψυχοφθόρα από την άποψη ότι ο αντίπαλος ήταν κοντά στο σκορ ενώ το πρωτο σετ χάθηκε από δκά μας λάθη. Στο δεύτερο και στο τρίτο παίξαμε στα όρια μας, χαλάσαμε την υποδοχή του Πανναξιακού και εκμεταλλευτήκαμε τα ποιοτικά στοιχεία μας. Πρέπει να δώσουμε πολλά συγχαρητήρια στις κοπέλες που με τη βοήθεια του κόσμου γράψαμε ιστορία αφού για πρώτη φορά ο ΑΟΘ βρίσκεται στην τετράδα και αυτό μόνο περηφάνεια μας γεμίζει. Πλέον μας μένει η αναμέτρηση με την ΑΕΚ και θέλουμε να καταφέρουμε να τερματίσουμε στην 3η θέση. Συγχαρητηρια και πάλι και ένα μεγάλο ευχαριστώ στον κόσμο της ομάδας»

«Τα λάθη και η πίεση μας κόστισαν»

Ζόραν Κόβαζιτς: «Θα μπορούσαμε να είχαμε πάρει κάτι παραπάνω από το παιχνίδι αλλά τα λάθη μας και η πίεση στην υποδοχή μας κόστισαν. Από εκεί και πέρα μας απομένει ένα παιχνίδι με την Ηλιούπολη δύσκολο και πρέπει να προετοιμαστούμε κατάλληλα σωματικά και ψυχολογικά για να το κατακτήσουμε».