Κυριακή, Ιανουαρίου 24, 2016

Επικράτησε του Ηρόδοτου 69-51 ο Πανναξιακός στη πρεμιέρα

Σε περίπατο μετέτρεψε ο Πανναξιακός την αναμέτρηση της 14ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου του Νότου της Γ’ Εθνικής, με τον Ηρόδοτο, του οποίου επικράτησε με 69-51.
Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού και δεν έχασαν σε κανένα σημείο το προβάδισμα, φτάνοντας άνετα στην τελική επικράτηση.
Οι παίκτες του Δημήτρη Δαμιανίδη μπήκαν προσηλωμένοι στο στόχο τους, που δεν ήταν άλλος από την επιστροφή στις επιτυχίες μετά την ήττα στο …
σπίτι τους από τον Κάδμο

Προσηλωμένος στην άμυνά του στο πρώτο δεκάλεπτο ο Πανναξιακός έβαλε τη βάση για να κερδίσει… Όταν το 0-3 με συνοπτικές διαδικασίες έγινε 14-3 (στο 7ο λεπτό) και μετά η διαφορά πήρε την ανηφόρα… Στη δεύτερη περίοδο και μόλις στο 16ο λεπτό η διαφορά ήταν πάνω από τους 20 πόντους (36-15) για να κλείσει το ημίχρονο τελικά με 36-23…

Στη 3η περίοδο με τον Μάκαρη να έχει πέντε σερί πόντους η διαφορά πήγε στους 20 πόντους (51-31) για να κλείσει η περίοδος στους 23 πόντους (54-31) και να αγγίξει ακόμη και τους 30 στα μέσα του 4ουδωδεκαλέπτου (63-35)… Στο τελευταίο πεντάλεπτο, ο Πανναξιακός κατέβασε ταχύτηκα και έδωσε το δικαίωμα στους φιλοξενούμενους να μειώσουν τη διαφορά (69-51) φεύγοντας από τη Νάξο με μία τιμητική ήττα.

Δεκάλεπτα: 18 – 11, 18 – 12, 18-08, 15 – 20

Πανναξιακός (Δαμιανίδης): Πολίτης 5 (1), Καρβούνης 16 (3), Καλαβρός, Μαγιντόμπε 8 (2), Καραγιάννης, Κυριακόπουλος, Μάκαρης 13 (2), Ακτύπης – Γουνές 7, Χριστόδουλος 11, Μυλωνάς 3, Παγώνης 6

Ηρόδοτος (Δημητριάδης): Δρόσος, Μαϊστρέλης 13 (3), Βερτούδος 4, Καρλάφτηςε 2, Μίχος 10, Ζερβουδάκης, Σταθάκης 13 (1), Μητρόπαπας 6, Πυργιώτης