Σάββατο, Δεκεμβρίου 12, 2015

Ανώτερος ο Ολυμπιακός 3-0 τον Πανναξιακό

Ο Πανναξιακός ηττήθηκε από τον ανώτερο Ολυμπιακό στο Μ. Μερκούρη με 3-0 σετ στην πρεμιέρα της 9ης αγωνιστικής της Α1 βόλεϊ γυναικών.
Ο Πανναξιακός συνέχισε την αρνητική παράδοση απέναντι στον Ολυμπιακό γνωρίζοντας ακόμα μία ήττα από την ομάδα του Πειραιά. Η ομάδα της Νάξου στα 3 χρόνια που βρίσκεται στην μεγάλη κατηγορία έχει αναμερηθεί με τον Ολυμπιακό σε......
πρωτάθλημα, κύπελλο και πολλά πολλά φιλικά αλλά δεν έχει καταφέρει να νικήσει ούτε μία φορά.

Ο Ολυμπιακός με αποτελεσματικές επιθέσεις αλλά και πολύ καλό μπλοκ ξεκίνησε δυναμικά φτάνοντας στο πρώτο τεχνικό ταιμ-αουτ με 8-1. Ασταμάτητος σφυροκόπησε της Ναξιώτισες και στην συνέχεια του σετ με τις εξωντοτικές για την ψυχολογία των φιλοξενούμενων διαφορές 15-5 και 24-7!!! Το σετ έκλεισε στο 25-10.

Στο δεύτερο σετ ο Πανναξιακός πήρε προβάδισμα στο ξεκίνημα με 1-5 αλλά η αντίδραση του Ολυμπιακού ήταν άμεση και με ένα σερί 11-2  πήγε στο 12-7. Ο μονόλογος του Ολυμπιακού συνεχίστηκε χωρίς να συναντήσει καμία αντίσταση από τα κορίτσια του Πανναξιακού και το σετ τελείωσε 25-14 υπερ των ερυθρόλευκων.

Στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός φρόντισε να κρατήσει τον ίδιο εξαιρετικό ρυθμό και παρά την καλύτερη εικόνα του Πανναξιακού να ολοκληρώσει την επικράτησή του στον αγώνα. Ο Ολυμπιακός πήρε από την αρχή το προβάδισμα με 3-1, ο Πανναξιακός πλησίασε με 4-3 αλλά ξέμεινε και από δυνάμεις και από ψυχολογία. 11-6, 19-11 και τελικά 25-15 για να να καταλήξει και το τρίτο σετ υπέρ του Ολυμπιακού τελειώνοντας τον αγώνα με 3-0.

Σημείο αναφοράς στον αγώνα η Γκαμπριέλα Τσβετάνοβα η οποία αντιμετώπισε για πρώτη φορά την πρώην της ομάδα… Η Βουλγάρα διαγώνιος όμως φρόντισε με την απόδοσή της και τους 12 πόντους που είχε να… «πληγώσει» τις πρώην συναθλήτριές τις πανηγυρίζοντας τη νίκη.

Μπράνκο Κοβάσεβιτς: «Σύμφωνα με το αποτέλεσμα, η νίκη μοιάζει να είναι πολύ εύκολη. Αυτό όμως που βλέπω εγώ είναι ότι κάναμε ένα καλό παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό, παίξαμε καλύτερα κόντρα στη Βάσας και βελτιωθήκαμε κι άλλο σήμερα κόντρα στον Πανναξιακό. Με την απόδοσή μας το κάναμε να φανεί πολύ εύκολο. Η ομάδα βρίσκεται σε πολύ καλή κατάσταση και θέλουμε έτσι, με νίκες, να τελειώσουμε το πρώτο μισό της σεζόν. Τώρα έχουμε τον αγώνα στην Ουγγαρία και μετά την ΑΕΚ, η οποία έχει καλές παίκτριες αλλά δεν παίζει τόσο καλά μέχρι τώρα. Σίγουρα μπορεί να παίξει καλύτερα, αλλά εμείς έχουμε σαν στόχο μόνο τη νίκη».

Ζόραν Κόβαζιτς: «Αν και θεωρώ ότι προετοιμαστήκαμε αρκετά καλά και δουλέψαμε πάνω στο παιχνίδι του Ολυμπιακού, ενώ επίσης στην αρχή του αγώνα είχαμε καλή υποδοχή, είχαμε πρόβλημα στην ανάπτυξη του παιχνιδιού. Δεν υπήρχε καλή συνεργασία της πασαδόρου με τις υπόλοιπες, με αποτέλεσμα να μην έχουμε ρυθμό κι όσο περνούσε η ώρα χάναμε και την αυτοπεποίθηση μας ως ομάδα. Το αποτέλεσμα είναι δίκαιο αλλά εμείς συνεχίζουμε την προσπάθεια για να διορθώσουμε τα λάθη μας και τέτοια παιχνίδια μας δίνουν εμπειρίες».

Στις εννέα πρώτες αγωνιστικές ο Ολυμπιακός παραμένει αήττητος έχοντας χάσει μόνο ένα σετ (απο τον Παναθηναϊκό την 8η αγωνιστική).

Ο Πανναξιακός πλέον για να συνεχίσει να ελπίζει σε μία θέση στην τετράδα της βαθμολογίας που οδηγεί στα πλεϊ-οφ χρειάζεται νίκη την επόμενη Κυριακή στο ΔΑΚ Νάξου όπου και θα φιλοξενήσει τον ΑΟ Θήρας.

Τα σετ:25-10, 25-14, 25-15.

Ολυμπιακός (Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 7 (4/8 επ., 3 μπλοκ), Μαλασάι 14 (12/21 επ., 2 άσοι, 60% υπ. – 60% άριστες), Λαζάρεβιτς 11 (10/22 επ., 1 άσο, 69% υπ. – 44% άριστες), Λαμπρούση 8 (6/13 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Χριστοδούλου 5 (1/1 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Τσβετάνοβα 12 (12/20 επ.), Κοκκινάκη -λ (33% υπ. – 33% άριστες / Κωνσταντίνου 2 (2/4 επ.), Τέζα, Εμμανουηλίδου
Πανναξιακός (Κόβαζιτς): Μιλοβάνοβιτς, Διώτη 10 (10/33 επ., 47% υπ. – 47% άριστες), Καρπουζά 3 (1/9 επ., 2 μπλοκ), Τοτσίδου 9 (8/28 επ., 1 άσο, 57% υπ. – 43% άριστες), Μεταξά 4 (3/5 επ., 1 μπλοκ), Περίν 4 (2/9 επ., 2 μπλοκ), Κελεσίδου -λ (53% υπ. – 31% άριστες) / Γκιαούρη-λ (50% υπ. – 50% άριστες), Νούσια 1 (0/4 επ., 1 άσο, 25% υπ.- 25% άριστες), Φάρκωνα, Δρακουλίδου.