Κυριακή, Νοεμβρίου 29, 2015

Βαριά ήττα στην σκιά της… αποχής.

Στην αυλαία της 8ης αγωνιστικής για τον 2ο όμιλο της Γ εθνικής κατηγορίας μπάσκετ ο Πανναξιακός γνώρισε την ήττα με 87-44 καθώς αγωνίστηκε χωρίς τις φετινές του μεταγραφές.
Εκτός του Θοδωρή Καζακίδη που ήταν εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού και του Αλέξανδρου Μαγιντόμπε, τα υπόλοιπα μεταγραφικά αποκτήματα του Πανναξιακού επέλεξαν να μην αγωνιστούν στην σημερινή αναμέτρηση ενάντια στον Πρωτέα Βούλας με τον προπονητή της ομάδας Δημήτρη Δαμιανίδη να συμπληρώνει ομάδα με τους ......
Ναξιώτες αθλητές, τον Αλέξανδρο Μαγιντόμπε και δυο «μικρούς».

Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα και κατάφεραν να προηγηθούν αρχικά με 12-7 στο 5′. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν λίγο αργότερα στο καλάθι (12-10, 7′), όμως η συνέχεια άνηκε στην ομάδα της Βούλας που με σερί 7-2 στο υπόλοιπο της περιόδου έφτασε στο +7(19-12).

Ο Πρωτέας ξεκίνησε δυναμικά και το δεύτερο δεκάλεπτο, ανεβάζοντας γρήγορα τη διαφορά σε διψήφια νούμερα(24-12, 12′). Οι φιλοξενούμενοι αντιμετώπισαν αρκετά προβλήματα στη επίθεση τους κατά τη διάρκεια του πρώτου μέρους, και κάπως έτσι η ανάπαυλα του ημιχρόνου βρήκε τελικά το σκορ στο 34-23. Στο δεύτερο μέρος, ο Πρωτέας μετέτρεψε τον αγώνα σε παράσταση για ένα ρόλο.

Η ομάδα του Μάνου Μανουσέλη ήταν καταιγιστική στην 3η περίοδο, με την διαφορά να ξεφεύγει γρήγορα εκτός ελέγχου και το σκορ μετά από 30 λεπτά αγώνα να διαμορφώνεται στο 60-34.

Τα τελευταία δέκα λεπτά είχαν καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον Πρωτέα να συνεχίζει πάντως με το πόδι στο… γκάζι, ανεβάζοντας ακόμα περισσότερο τη διαφορά, με το σκορ τελικά να κλείνει στο 87-44.

Τα δεκάλεπτα: 19-12, 15-11, 26-11, 27-10

ΠΡΩΤΕΑΣ (Μανουσέλης): Κονδύλης 6 (2), Πέρβι 8, Λάτσης 12, Παπάδης 7(1), Εμμανουηλίδης 18 (3), Αθηνιώτης 3 (1), Ζευκιλής 4, Βαρδαβάς 4, Μόρφης 2, Χανιάς 7, Πεφάνης 13 (2), Μούτσα 3 (1).
ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ (Δαμιανίδης): Πολίτης 13 (3), Καλαβρός 3, Μαγιντόμπε 3, Μάκαρης 13, Μυλωνάς 10 (1), Μαγγιώρος, Καραγιάννης.