Κυριακή, Νοεμβρίου 22, 2015

Ο Πανναξιακός πήρε στο τάι – μπρέικ το ντέρμπι με την ΑΕΚ

Δυνατά ξεκίνησε τον αγώνα ο Πανναξιακός στο πρώτο σετ και πήρε το προβάδισμα με 11-6 και 16-9 με Τοτσίδου και Καναδή Περίν να είναι ασταμάτητες και την ΑΕΚ να έχει σοβαρά προβλήματα υποδοχής. Η Ένωση στη συνέχεια αντέδρασε με τη Λαμπρινίδου μείωσε σε 16-12 αλλά και πάλι οι Ναξιώτισες με......
Διώτη, Τοτσίδου, Καρπουζά, Περίν ξέφυγαν εύκολα με 22-17 και 25-18 κάνοντας εύκολα το 1-0 σετ.
Ανατροπή δεδομένων είχαμε στο δεύτερο σετ. Πραγματική «καταιγίδα» η Ένωση με όπλο το σέρβις της Σπανού και της Κοσμά και τις Λαμπρινιδου, Κωνσταντινίδου να κάνουν ό,τι θέλουν πήραν πολύ μεγάλη διαφορά με 7-16, 8-21, 10-23 και 12-25 με πανεύκολο 1-1 σετ. Από την άλλη ο Πανναξιακός σε αυτό το σετ δεν μπήκε ποτέ στο γήπεδο!.
Ντέρμπι είχαμε στο τρίτο σετ. Ο Πανναξιακός μετά το κακό δεύτερο σετ, συνήλθε, ανέβασε τα ποσοστά της σε υποδοχή και μπλοκ, δυσκόλεψε το σέρβις και πήρε προβάδισμα στο σκορ με 12-7. Σε αυτό το σημείο ο Μανώλης Ρουμελιώτης άλλαξε την πασαδόρο με την Κουνάδη αντί της Τσοχατζή αλλά και πάλι η ΑΕΚ είχε πρόβλημα. Οι παίκτριες του Κόβαζιτς με Τοτσίδου, Καρπουζά προηγήθηκαν με 19-14 και χαλάρωσαν. Τα λάθη του Πανναξιακού και ένα σερί 4-1 από Λαμπρινίδου. Κωνσταντινίδου έφεραν την ΑΕΚ στο -2 (20-18).
Οι φωνές του Σέρβου Κόβαζιτς, «ξύπνησαν» της αθλήτριες του Πανναξιακού και από το σέρβις της Περίν ξέφυγε με 23-18, η Λαμπρινίδου με ατομικό μπλοκ μείωσε σε 23-19 αλλά από άσο της Διώτη ο Πανναξιακός πήρε το σετ με 25-19 και πήρε προβάδισμα με 2-1.
Επανάληψη του δεύτερου σετ είχαμε στο τέταρτο. Η ΑΕΚ πήρε από την αρχή τη διαφορά με 9-16. Ο Πανναξιακός με μίνι αντεπίθεση από Τοτσίδου, Περίν, Καρπουζά μείωσε σε 13-17. Η ΑΕΚ με όπλο το αποτελεσματικό μπλοκ της κορυφαίας Λαμπρινίδου, τις επιθέσεις της Κωνσταντινίδου και το δύσκολο σέρβις των Σπανού, Τοντάι, Ιβάνοβα, αύξησε και πάλι τη διαφορά με 14-20, 17-24, 17-25 και 2-2 σετ.
Τέλος στο ται μπρέικ το παιχνίδι ήταν ενα μεγάλο θρίλερ. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν μέχρι το 10-10, η ΑΕΚ απο άουτ επίθεση της Διώτη και καρφί της Κωνσταντινίδη προηγήθηκε με 10-12. Ο Πανναξιακός με αντεπίθεση διαρκείας και μεσα σε ενα γήπεδο που «έβραζε» απο τις φωνές των φιλαθλων, γύρισε το ματς. Με μπροστάρισα την Τοτσίδου, δύο λαθη της Κωνσταντινίδου, καρφί της Καρπουζά και άσο της Διώτη πήρε το σετ με 15-12 και τη νίκη με 3-2.
Τα σετ: 25-18, 12-25, 25-19, 17-25, 15-12
Πανναξιακός (Κόβαζιτς) Μιλοβάνοβιτς 3 (0/2 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Διώτη 14 (11/32 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 35% υπ. – 17% άριστες), Καρπουζά 10 (9/32 επ., 1 μπλοκ), Τοτσίδου 15 (14/38 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. – 27% άριστες), Μεταξά 4 (2/3 επ., 2 μπλοκ), Περίν 11 (5/11 επ., 2 άσοι, 4 μπλοκ), Κελεσίδου -λ (39% υπ. – 25% άριστες) / Γκιαούρη-λ, Νούσια, Αποστολίδου, Φάρκωνα.
ΑΕΚ (Ρουμελιώτης) Τσοχατζή 4 (1/3 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 20 (16/49 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Ιβάνοβα (0/5 επ., 56% υπ. – 11% άριστες), Λαμπρινίδου 17 (11/20 επ., 3 άσοι, 3 μπλοκ), Κοσμά 12 (9/26 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 38% υπ. – 31% άριστες), Τοντάι 7 (5/9 επ., 2 μπλοκ), Κακουράτου -λ (40% υπ. – 40% άριστες) / Σπανού 12 (10/26 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 36% υπ. – 21% άριστες), Κουνάδη.