Κυριακή, Νοεμβρίου 29, 2015

Ο Πανναξιακός λύγισε στο τάι μπρέικ κόντρα στον Άρη 3-2

Η παράδοση τηρήθηκε και ο τηλεοπτικός αγώνας της 7ης αγωνιστικής κρίθηκε στο τάι μπρέικ με τον Άρη να παίρνει μεγάλη νίκη στο ντέρμπι με τον Πανναξιακό.

Οι κίτρινες μετά την πρώτη τους ήττα την περασμένη εβδομάδα, ξεκίνησαν εντυπωσιακά το πρώτο σετ έχοντας μεγάλη διαφορά από νωρίς με τον Πανναξιακό να μειώνει σε 24-21, αλλά την Καετάνο να τελειώνει το σετ, όμως στα άλλα δύο σετ ο Πανναξιακός πιέζοντας στο σερβίς ήταν αυτός που πήρε το πάνω χέρι στο .....
παιχνίδι.

Στο δ’ σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο, πόντο με τον Πανναξιακό να ξεφεύγει 13-16 και 17-19 και τον Άρη να προσπερνά 20-19. Οι φιλοξενούμενες έφτασαν σε ματς μπολ (23-24, 24-25), όμως δεν τελείωσαν τις φάσεςι κι οι κίτρινες με τις Πίττα, Γουγούση να δίνουν σημαντικές λύσεις ισοφάρισε σε 2-2 και στο τάι μπρέικ ξεκίνησε με ένα εντυπωσιακό 4-0 φτάνοντας στη νίκη που τον εδραιώνει μέσα στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας.

«Ήταν ένας πολύς δύσκολος αντίπαλος, μπήκαμε με ενθουσιασμό κατακτώντας εύκολα το πρώτο σετ και παρόλο που βρεθήκαμε να χάνουμε με 2-1 καταφέραμε να γυρίσουμε και πάλι το παιχνίδι. Είμαστε σε πολύ καλή κατάσταση, απολαμβάνουμε αυτό που κάνουμε και σίγουρα θα πάμε με καλή ψυχολογία στον εκτός έδρας αγώνα με την ΑΕΚ», είπε η λίμπερο του Άρη Ηλιάνα Ιακωβίδου, ενώ η αρχηγός του Πανναξιακού Σία Τοτσίδου σημείωσε:
«Δεν είχαμε σταθερότητα, κάναμε ένα πολύ κακό παιχνίδι και δε λειτούργησε σχεδόν τίποτα καλά. Συνεχίζουμε όμως και θα δουλέψουμε πιο σκληρά για να καλύψουμε το χαμένο έδαφος. Ο Άρης είναι μια πολύ αξιόλογη και δυνατή ομάδα και δεν χρειαζόταν τη βοήθεια κανενός».

Τα σετ: 25-21, 17-25, 21-25, 27-25, 15-9
Άρης (Σολκίδης) Πεσόα 5 (3/7 επ., 2 μπλοκ), Τυφλιώρη 9 (7/16 επ., 2 μπλοκ), Καετάνο 26 (20/51 επ., 2 άσοι, 4 μπλοκ, 63% υπ. – 24% άριστες), Γκάνο 10 (8/25 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Καλανταρίδου 15 (10/29 επ., 4 άσοι, 1 μπλοκ, 64% υπ. – 64% άριστες), Τσομπανίδου 3 (2/4 επ.), Ιακωβίδου -λ (62% υπ. – 29% άριστες) / Καψαμπέλη -λ (50% υπ. - 25% άριστες), Κούση 2 (2/6 επ.), Πίττα 9 (6/8 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Γουγούση 2 (2 άσοι).
Πανναξιακός (Κόβαζιτς) Μιλοβάνοβιτς 3 (1/2 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Διώτη 24 (20/39 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ, 52% υπ. - 26% άριστες), Καρπουζά 20 (16/32 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Τοτσίδου 16 (11/30 επ., 4 άσοι, 1 μπλοκ, 38% υπ. - 23% άριστες), Μεταξά 6 (4/10 επ., 2 μπλοκ), Περίν 16 (14/23 επ., 2 μπλοκ), Κελεσίδου -λ (42% υπ. - 21% άριστες) / Γκιαούρη-λ (57% υπ. - 14% άριστες), Νούσια, Αποστολίδου 1 (1 άσο), Δρακουλίδου.
*Πριν την έναρξη του αγώνα ο τιμ μάνατζερ του Άρη Γιάννης Γιάννακης τίμησε την Σίσσυ Αποστολίδου του Πανναξιακού η οποία την περσινή σεζόν είχε βοηθήσει τις κίτρινες να εξασφαλίσουν την άνοδο τους στην μεγάλη κατηγορία.