Δευτέρα, Οκτωβρίου 26, 2015

Νίκη απέναντι σε έναν μαχητικό Πορφύρα ο Πανναξιακός

Φανερά επηρεασμένος από το δύσκολο ταξίδι του ο Πανναξιακός,  που έφυγε όμως νικητής και με τους τρεις βαθμούς από το «Π. Σαλπέας». Στις αρχές των τριών σετ ο Πορφύρας μπήκε μαχητικός πίεζε τον Πανναξιακό και εκμεταλλεύτηκε τις αδυναμίες και την κούραση της ομάδας της Νάξου. Η ομάδα της Νάξου όμως αντέδρασε και μετά το......
δεύτερο τεχνικό ταιμαουτ φούλαρε τις μηχανές και τελείωσε τα σετ υπέρ της.
Με τις Τοτσίδου, Διώτη, Καρπουζά και Περίν να βρίσκονται σε αρκετά καλή μέρα, και με σερβίς τακτικής ο Πανναξιακός πήρε αυτό που χρειαζόταν, τους τρεις βαθμούς της νίκης.
Στο πρώτο σετ με την ομάδα μας επηρεασμένη από το ταξίδι να έχει «βραχεία κεφαλή» στο σκορ και με ένα σερί 4-1 από το 14-12 να φτάνει στο 18-13. Κάπου εκεί όμως το καλό μπλοκ και οι άσοι της Διώτη «μίλησαν» και η ομάδα του Ζόραν Κόβαζιτς έφτασε στην κατάκτηση του α’ σετ με 25-18.
Στο 2ο σετ ο Πορφύρας, παίζοντας ελεύθερα μπροστά στο κοινό του προηγήθηκε με 5-2, αλλά ο Πανναξιακός κατάφερε να βρει το ρυθμό του και σιγά σιγά άρχισε να ανεβάζει στροφές περνώντας μπροστά με 8-7. Στη συνέχεια οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χερι στο σκορ και 16-14, αλλά μετά και το 18-17 η ομάδα της Νάξου «πάτησε γκάζι» και αφού πήρε μία πολύτιμη διαφορά τριών πόντων 20-17, ζευγάρωσε τελικά με 25-21, 2-0 τα κερδισμένα της σετ.
Στο ξεκίνημα του γ΄σετ ο ΑΟΦ Πορφύρας με τη συμπαράσταση του κόσμου του κατάφερε για πρώτη φορά στο ματς να φτάσει προηγούμενη με 8-6 στο α” τεχνικό τάιμ άουτ. Η ομάδα του Βασίλη Πανδή με ανεβασμένη ψυχολογία όχι μόνο διατήρησε το προβάδισμα, αλλά το αύξησε σε 11-7, καθώς ο Πανναξιακός από το πιεστικό σερβίς των γηπεδούχων έκανε πολλά λάθη στην υποδοχή, ενώ προβλήματα αντιμετώπισε και η Μιλοβάνοβιτς στην ανάπτυξη του παιχνιδιού.
Κάπου εκεί όμως η αρχηγός, Σία Τοτσίδου «σάλπισε αντεπίθεση» με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενες να φέρουν το ματς στα ίσα 11-11, 13-13 και να «πάρουν κεφάλι» με 16-14. Η μαχητικότητα όμως του Πορφύρα συνεχίστηκε, με την πειραϊκή ομάδα να μειώνει στον πόντο, 18-17. Τελικά όμως η εμπειρία των αθλητριών της Νάξου έγειρε την πλάστιγγα της νίκης, κόντρα στον ενθουσιασμό των γηπεδούχων, καθώς οι «νησιώτισσες» με ένα επιμέρους νικηφόρο σερί 7-1 κατάφεραν όπως και στο α” σετ να φτάσουν με 25-18, στο 3-0 σετ και στο «2 στα 2».
Ο Πορφύρας πριν από την έναρξη του παιχνιδιού βράβευσε τον προπονητή του Πανναξιακού, Ζόραν Κόβασιτς για την προσφορά του στο Ελληνικό βόλεϊ και τον σύλλογο του Πανναξιακού ΑΟΝ σαν «αδελφό σωματείο» με την ομάδα του Πειραιά δείχνοντας ακόμα μία φορά την ποιότητα της σαν ομάδα και πως για τους διοικούντες του ΑΟΦ Πορφύρας σημασία δεν έχει ο προορισμός αλλά το ταξίδι.
ΑΟΦ Πορφύρας – Πανναξιακός 0 – 3
Τα σετ: 18-25, 21-25, 18-25
Πορφύρας (Πανδής): Χαλβατζή 5(1/7 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Ράπτη 4 (3/17 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 50% υπ. – 14% άριστες), Χρήστου 12 (9/43 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 73% υπ. – 31% άριστες), Σιδεράτου 2 (2/11 επ.), Θεοχάρη 1 (1/3 επ.), Γκολφινοπούλου, Σκυθιώτη -λ (40% υπ. – 10% άριστες) / Λιάρου -λ, Γκούρα 3 (3/10 επ.), Θαλασσινού, Μπούρμπη, Καράκου 4 (4/17 επ.),
Πανναξιακός (Κόβαζιτς): Διώτη 9 (5/15 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ, 20% υπ. – 10% άριστες), Μιλοβάνοβιτς 2 (1 άσο, 1 μπλοκ), Καρπουζά 8 (6/29 επ., 2 μπλοκ), Τοτσίδου 12 (10/36 επ., 2 μπλοκ, 29% υπ. – 18% άριστες), Μεταξά 6 (3/6 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Περίν 8 (3/9 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Κελεσίδου -λ (41% υπ. – 29% άριστες) / Νούσια 4 (4/6 επ., 40% υπ. – 40% άριστες), Αποστολίδου