Παρασκευή, Μαΐου 08, 2015

Νίκη ανόδου στη Λέσβο ο Πανναξιακός !!!!

Ένα μεγάλο βήμα για την άνοδο στη Γ εθνική έκανε ο Πανναξιακός σήμερα το απόγευμα καθώς επιβλήθηκε του τοπικού Διαγόρα με σκορ 1-0 μέσα στο κατάμεστο στάδιο της Αγίας Παρασκευής Λέσβου στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής των play off
Το χρυσό  γκολ του αγώνα πέτυχε   στο 76΄ ο Ευριπιώτης και ήταν αυτό που έμελλε να κρίνει το τελικό αποτέλεσμα και να δώσει μια πολύ σημαντική νίκη στον Πανναξιακό. Στο πρώτο ημίχρονο ο Διαγόρας  προσπάθησε  να.......
πιέσει και να αναλάβει τα ηνία του αγώνα, αλλά η μικρή υπεροχή του και οι λιγοστές  ευκαιρίες που δημιούργησε δεν καρποφόρησαν.   Η σφιχτή άμυνα που διέθεταν οι Ναξιώτες και ο πολύ καλός τερματοφύλακας Τσουκαλάς, που  για μια ακόμη φορά είχε κατεβάσει τα ρολά, εξουδετέρωναν κάθε φιλόδοξη προσπάθεια τους. Στο δεύτερο ημίχρονο η αντικατάσταση του αμυντικού  των γηπεδούχων Κώστα Βαξεβάνη λόγω τραυματισμού ανέτρεψε τις ισορροπίες τόσο στην αμυντική συνοχή του Διαγόρα   όσο και το νευραλγικό χώρο του κέντρου. Ένα λεπτό πριν το γκολ, ο Πανναξιακός είχε προειδοποιήσει με επικίνδυνη αντεπίθεση και τετ-α-τετ από τη μικρή περιοχή, φάση που εξουδετέρωσε εντυπωσιακά ο  τερματοφύλακας  Μιχάλης Βογιατζής .  Στα λεπτά που υπολείπονταν ο Διαγόρας προσπάθησε να ισοφαρίσει χωρίς όμως να έχει την κλασσική ευκαιρία. Η διαιτησία ήταν αλάνθαστη και τόσο οι διαιτητές, όσο και η φιλοξενούμενη αποστολή από τη Νάξο έμειναν ευχαριστημένοι από τις συνθήκες διεξαγωγής του αγώνα και τη φιλοξενία και εισέπραξαν το χειροκρότημα. Η προσέλευση του κόσμου ήταν άκρως ικανοποιητική, δεδομένου ότι ο αγώνας πραγματοποιήθηκε ημέρα Παρασκευή και η υποστήριξη ήταν για άλλη μία φορά εκδηλωτική.
ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

ΔΙΑΓΟΡΑΣ Αγ. Παρασκευής: Βογιατζής, Νεζάι [90' Κουτλής], Γκιάτα, Τριλιανός, Βαξεβάνης [64' Μαραγκός], Σπάρταλης, Χατζηκυριάκος, Πουλασιχίδης, Παπαδόπουλος, Βαμβουκλής, Φιλιανός [78' Μουτζούρης]

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ: Τσουκαλάς, Καρελέμογλου, Κωτσαρής, Παπανικολάου, Κατσάνης, Κουφόπουλος [70' Γαλάνης], Λίκα [90' Καπίρης], Ευριπιώτης,Ντάσιος [88'Πιτταράς], Κούτρος, Κατσούδας.
Διαιτήτευσαν οι κ.κ Ζαραβίνος, Γιαννόπουλος, Γεωργακόπουλος του συνδέσμου Αθηνών.