Σάββατο, Δεκεμβρίου 21, 2013

Ο Πανναξιακός άλωσε και το Κατσάνειο, 3-0 τον Ηρακλή

Ο Πανναξιακός πέρασε νικηφόρα κι από το Κατσάνειο, επικρατώντας με 3-0 του Ηρακλή και παρέμεινε με το τέλος του 2013 ισόβαθμος με τον Παναθηναϊκό στην 4η θέση της βαθμολογίας, ενώ οι κυανόλευκες γνώρισαν μία ακόμη εντός έδρας ήττα.
Η μεγάλη διαφορά των δύο ομάδων ήταν στο μπλοκ (13 έναντι 4) αλλά και στα λάθη (25 έκανε ο Ηρακλής, 16 η Νάξος), ενώ κομβικό σημείο του αγώνα ήταν το β’ σετ.
Εκεί ο Γηραιός έφτασε σε.....
σετ μπολ (24-23) όμως το μπλοκ της Νάξου έφερε ένα σερί 0-3 για το 24-26 και στη συνέχεια η ομάδα του Ζόραν Κόβαζιτς έφτασε άνετα στη νίκη.

«Είμαι πολύ ευχαριστημένος από την εμφάνιση και τη νίκη στο κλείσιμο της χρονιάς. Αυτό το ματς ήταν δύσκολο ψυχολογικά για εμάς, ξεκινήσαμε με πολλά λάθη στο σερβίς, αλλά στη συνέχεια δείξαμε μια ωριμότητα στη διαχείριση του αγώνα, έχοντας καλή λειτουργία στο κομμάτι μπλοκ άμυνα, αλλά και στην κόντρα επίθεση. Ειλικρινά πίστευα ότι στον πρώτο γύρο θα είχαμε πολλά σκαμπανεβάσματα, αλλά τα κορίτσια με πολύ γρήγορη πρόοδο με έχουν εκπλήξει ευχάριστα», δήλωσε εμφανώς ικανοποιημένος ο Ζόραν Κόβαζιτς ενώ ο κ. Μίλεφ δεν έκανε δηλώσεις.

Τα σετ: 21-25, 24-26, 16-25
Ηρακλής (Μίλεφ): Κωνσταντινίδου Λ. 2, Βέλλιου 4 (3/16 επ., 1 μπλοκ, 44% υπ. – 22% άριστες), Κυριακίδου 8 (6/11 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Κωνσταντινίδου Ελ. 8 (7/15 επ., 1 άσο), Στράντζαλη 14 (12/26 επ., 2 άσοι, 50% υπ. – 29% άριστες), Παπαστεφάνου 9 (9/27 επ.), Αρτακιανού –λ (63% υπ. – 25% άριστες) / Καλαϊτζίδου –λ, Αλτίνη

Πανναξιακός (Κόβαζιτς): Τρίβουνιτς 8 (5/16 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 56% υπ. – 31% άριστες), Κωνσταντινίδου 3 (1/5 επ., 2 μπλοκ), Τσέσλιαρ 5 (2/4 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Ράντοβιτς 10 (8/21 επ., 2 άσοι, 41% υπ. – 18% άριστες), Καρπουζά 10 (6/16 επ., 4 μπλοκ) Εμμανουηλίδου 12 (8/14 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Κακουράτου –λ (50% υπ. – 30% άριστες) / Φάρκωνα, Λαγουδάκη 3 (3/4 επ.)