Κυριακή, Ιανουαρίου 27, 2013

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ - ΦΙΛΩΤΙ 0-4

ΤΗ ΝΙΚΗΣΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΡΟΣΠΕΡΑΣΕ
Νικηφόρο ήταν το πέρασμα της ομάδας του Φιλωτίου από την έδρα της Αναγέννησης Νάξου με σκορ 0-4. Η γηπεδούχοι ξεκίνησαν τον αγώνα με πρωταρχικό τους σκοπό να κρατήσουν το μηδέν στην άμυνα και να μπορέσουν με μακρινές μπαλιές να βρουν το Μπάκαλο που ήταν ο μοναδικός προωθημένος από τη γηπεδούχο ομάδα. Ο προπονητής ήταν αναγκασμένος να παίξει με αυτό τον τρόπο διότι πολλά προβλήματα απουσιών και με δυσκολία συμπλήρωσε 11αδα για να αγωνιστεί η ομάδα του. Από την άλλη το Φιλώτι είχε παραταχθεί με.........
τρεις επιθετικούς Μανωλά , Ξενάκη και Ευριπιώτη οι οποίοι πίεζαν ψηλά την αντίπαλη άμυνα. Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα της Αναγέννησης δεν απείλησε σε κανένα σημείο την άμυνα του Φιλωτίου και προσπαθούσε μάταια με μακρινά σουτ να απειλήσει τον Πολυκρέτη. Η επιθετική ανάπτυξη για το Φιλώτι έφερε αποτέλεσμα στο 31΄λεπτό όπου ο Βασαλάκης με έναν δυνατό κεραυνό (εκτέλεση φάουλ) έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια στα δίκτυα του Βασιλάκη κάνοντας το 0-1 και αφού πρώτα είχαν χαθεί σωρεία ευκαιριών από Ευριπιώτη , Μανωλά και Ξενάκη. Αρχικά στο 29΄λεπτο και στη συνέχεια στο 43΄λεπτό ο Φακίνος παρατηρήθηκε με κίτρινες κάρτες και αποβλήθηκε από το παιχνίδι. Στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό ήταν το ίδιο. Το Φιλώτι πίεζε για να διπλασιάσει τα τέρματα του και από την άλλη η Αναγέννηση προσπαθούσε να κρατήσει πίσω και να βγει μπροστά με κάποια αντεπίθεση. Το Φιλώτι συνέχισε να χάνει ευκαιρίες και τελικά ευτύχισε στο 65΄λεπτό με το Μανωλά ο οποίος πλάσαρε τον Βασιλάκη ύστερα από σέντρα του Ξενάκη. Το τρίτο γκολ επιτεύχθει πάλι από το Μανωλά οποίος πήρα τη πάσα από το Βασιλάκη λίγο έξω από την περιοχή στη συνέχεια μπήκε στη περιοχή και πλάσαρε για δεύτερη φορά το Βασιλάκη. Κάπου εκεί το Φιλώτι κατέβασε ρυθμό έκανε τις αλλαγές του ο προπονητής και έδωσε την ευκαιρία και σε άλλους παίκτες που δεν είχαν χρόνο συμμετοχής. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε από τον Ευριπιώτη στο 92΄λεπτό αφού εκμεταλλεύτηκε λάθος της άμυνας της Αναγέννησης. Το Φιλώτι καλείται τώρα αφού πέρασε νικηφόρα το πρώτο από τα συνολικά τέσσερα καλείται να δείξει τον ίδιο και ακόμα περισσότερο απαράμιλλο ζήλο στο επόμενο ακόμα δυσκολότερο ντέρμπι με τον Αστέρα Τραγαίας την επόμενη αγωνιστική και με νίκη να τον προσπεράσει. Από την άλλη η Αναγέννηση θα πρέπει να ανασυντάξει τις δυνάμεις της ενόψει της δύσκολης συνέχειας.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΝΑΞΟΥ: Βασιλάκης Σ., Παπακωνσταντής Σ., Λαγογιάννης Ν., Φακίνος Γ., Δεγαϊτας Τ., Σέμε Κ., Βαγενάς Κ., Koloi T., Μπάκαλος Κ., Πιτταράς Ν., Χότζα Γ.(47΄Μπελέγκου)

ΑΜΣ ΦΙΛΩΤΙΟΥ: Πολυκρέτης Γ., Τσάφος Ν., Στρατούρης Ν.,(78΄Λιόφαγος) Κατσουρός Φ., Μουστάκης Ν., Βασαλάκης Γ., Ξενάκης Ε.,(73΄ Μουστάκης), Βασιλάκης Μ.,(83΄Κρασσάς), Ευριπιώτης Μ., Κρητικός Μ., Μανωλάς Ν.,